TO RECEIVE A BALLOT, YOU MUST BE SUBSCRIBED TO OUR MAILING LIST BY AUGUST 31ST.

© 2019 B. Iden Payne Awards Council

This project is supported in part by the Cultural Arts Division of the City of Austin Economic Development Department.

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey Instagram Icon

1998-1999 WINNERS

And the winners are...

 

Outstanding Production of a Play for Children

Machinal (Vortex Summer Youth Theatre)

 

Outstanding Director of a Play for Children

Ann Ciccolella (Tales From Shakespeare)

 

Outstanding Actor in a Play for Children

Michael Stuart (Jeeves, Igor, the Monster, Pigman vs. Frankenstein)

 

Outstanding Actress in a Play for Children

Dora Lanier (Mrs. Frank, The Diary of Anne Frank)

 

 

Outstanding Production of a Musical

Big River (Zilker Theatre Productions)

 

 

Outstanding Director of a Musical

Rod Caspers (Big River)

 

Outstanding Lead Actor in a Musical

Mike Bradecich (Big River)

 

Outstanding Lead Actress in a Musical

Felicia Dinwiddie (Ain't Misbehavin' )

 

Outstanding Featured Actor in a Musical

Scott Schroeder (Big River)

 

Outstanding Featured Actress in a Musical

Sharron Bower (Fiddler on the Roof)

 

Outstanding Production of a Play

Twelfth Night (Sneck Up! Productions & Vortex Repertory Company)

 

Outstanding Director of a Play

Ann Ciccolella (My Children, My Africa!)

 

Outstanding Lead Actor in a Play

Martin Burke (Angels in America: Part 2, Perestroika)

 

Outstanding Lead Actress in a Play

Helen Merino (My Children, My Africa!)

 

Outstanding Featured Actor in a Play

Martin Burke (Twelfth Night)

 

Outstanding Featured Actress in a Play

Sharron Bower (Misalliance)

 

Outstanding Set Design

Christopher McCollum (Gypsy)

J. Richard Smith (Big River)

 

Outstanding Lighting Design

Tony Tucci (Gypsy)

 

Outstanding Sound Design

Chad Salvata (Machinal)

 

Outstanding Costume Design

Brian Gaston & Winter Street Design Studio of Houston (Liu, the Dragon King)

 

Outstanding Music Director

Fred Barton & Allen Robertson (Fiddler on the Roof)

 

Outstanding Choreographer

Scott Thompson & Richard Byron (Gypsy)

 

Outstanding Original Script

Rob Nash (Sophomore Slump)

 

Nominating Committee Special Awards

Alpha Omega Award to VORTEX Repertory Company, for its support of The X & Y Trilogy, an epic series of cynbernetic operas, from their first productions to a staging of all three at the Paramount Theatre;

 

Quintessential Austin Production Award for Refraction Arts Project's staging of The Visit, for its integration of theatrical elements ­ from masks and puppetry to original music and bravura acting to an environmental presentation in an outdoor setting ­ that mark a kind of theatre in sync with the city's adventuresome character;

 

O Brave New World Award to both Salvage Vanguard Theater and Rude Mechanicals, for their ventures, in previous years but especially in this season, into new theatrical territory, discovering subjects, artists, and methods of theatrical expression that expand our sense of the possibilities in our art, its continued relevance in our world, and its meaning in our lives.

Please reload