TO RECEIVE A BALLOT, YOU MUST BE SUBSCRIBED TO OUR MAILING LIST BY AUGUST 31ST.

© 2019 B. Iden Payne Awards Council

This project is supported in part by the Cultural Arts Division of the City of Austin Economic Development Department.

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey Instagram Icon

2007-2008 WINNERS

And the winners are...  

 

COMEDIES

Outstanding Production of a Comedy

‘Dog Sees God: Confessions of a Teenage Blockhead’ (Hyde Park Theatre)

 

Outstanding Director of a Comedy

Ken Webster (‘Dog Sees God’)

 

Outstanding Lead Actor in a Comedy

Matthew Radford (‘Benedick,’ ‘Much Ado About Nothing’)

 

Outstanding Lead Actress in a Comedy

Katherine Catmull (Winnie, ‘Happy Days’)

 

Outstanding Featured Actor in a Comedy

Ben Wolfe (Michael, ‘Featuring Loretta’)

 

Outstanding Featured Actress in a Comedy

Bernadette Nason (Madame Arcati, ‘Blithe Spirit’)

 

DRAMAS

Outstanding Production of a Drama

‘Doubt’ (Zachary Scott Theatre Center)

 

Outstanding Director of a Drama

Shawn Sides (‘The Method Gun’)

 

Outstanding Lead Actor in a Drama

David Stahl (‘Henry Drummond,’ ‘Inherit the Wind’)

 

Outstanding Lead Actress in a Drama

Kathleen Fletcher (Catherine Holly, ‘Suddenly Last Summer’)

 

Outstanding Featured Actor in a Drama

Tyler Jones (Happy, ‘Death of a Salesman’)

 

Outstanding Featured Actress in a Drama

Rachel McGinnis (Zubaida Ula et al., ‘The Laramie Project’)

 

PLAYS FOR YOUTH

Outstanding Production of a Play for Youth

‘The Red Balloon’ (Tongue and Groove Theatre)

 

Outstanding Director of a Play for Youth

Andreá S. Smith (‘Wiley and the Hairy Man’)

 

Outstanding Actor in a Play for Youth

Mark Stewart (the Boy, ‘The Red Balloon’)

 

Outstanding Actress in a Play for Youth

Kristin Bennett (Mammy, ‘Wiley and the Hairy Man’)

 

MUSIC THEATER

Outstanding Production of Music Theater

‘Troades: The Legend of the Women of Troy’ (VORTEX Repertory Company)

 

Outstanding Director of Music Theater

Bonnie Cullum (‘Troades’)

 

Outstanding Lead Actor in Music Theater

Cedric Neal (Sportin’ Life, ‘Porgy and Bess’)

 

Outstanding Lead Actress in Music Theater

Marva Hicks (Bess, ‘Porgy and Bess’)

 

Outstanding Featured Actor in Music Theater

James La Rosa (Abraham, ‘Altar Boyz’)

 

Outstanding Featured Actress in Music Theater

Janis Stinson (Maria, ‘Porgy and Bess’)

 

TECHNICAL

Outstanding Set Design

Arthur Adair (‘The Red Balloon’)

 

Outstanding Lighting Design

Jason Amato (‘Troades’)

 

Outstanding Sound Design

Jeffrey Alan Jones (‘Death and the King’s Horseman’)

 

Outstanding Costume Design

Derek Whitener (‘Porgy and Bess’)

 

Outstanding Music Director

Justin Sherburn (‘The Red Balloon’)

 

Outstanding Choreographer

Robin Lewis (‘Porgy and Bess’)

 

Outstanding Original Script

Zell Miller, III (‘Radio Silence’)

 

Outstanding Original Score

Justin Sherburn (‘The Red Balloon’)

 

SPECIAL

Outstanding Cast Performance

‘The Beauty Queen of Leenan’e (Renaissance Austin Theatre and VORTEX Repertory Company)

 

Outstanding Ensemble Performance

Content Love Knowles, Betsy McCann, Kira Parra, Emerald Mystiek, Ashley Edwards, Leigh Shaw and Elizabeth Rast (Chorus, ‘Troades’)

 

Outstanding Youth Performance

David Bologna (Mickey, ‘Golly Gee Whiz!’)

 

SPECIAL CERTIFICATE Special Certificate for Outstanding Achievement in Animation to Leah Sharpe for ‘The Red Balloon’

Please reload