TO RECEIVE A BALLOT, YOU MUST BE SUBSCRIBED TO OUR MAILING LIST BY AUGUST 31ST.

© 2019 B. Iden Payne Awards Council

This project is supported in part by the Cultural Arts Division of the City of Austin Economic Development Department.

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey Instagram Icon

2010-2011 WINNERS

And the winners are...

 

PLAYS FOR YOUTH

 

Outstanding Production

  • A Year With Frog and Toad (Summer Stock Austin)

Outstanding Direction

  • Rudy Ramirez (The Physicists)

Outstanding Performer

  • David Meissner (Momo, Henry, Man, Watch Seller, Jean-Paul) The Adventures of Iris and Momo

 

 

MUSIC THEATRE

 

Outstanding Production

  • I’ve Never Been So Happy (Rude Mechanicals and Center Theatre Group)

Outstanding Direction

  • Thomas Graves and Lana Lesley (I’ve Never Been So Happy)

Outstanding Lead Actor

  • Andrew Cannata (Austin) I Love You Because

Outstanding Lead Actress

  • Haley Smith (Marcy) I Love You Because

Outstanding Featured Actor

  • Brian Coughlin (Edna Turnblad) Hairspray

Outstanding Featured Actress

  • Janis Stinson (Motormouth Maybelle) Hairspray

 

 

COMEDY

 

Outstanding Production

  • The Dudleys!: A Family Game (TUTTO Theatre Company)

Outstanding Direction

  • Gary Jaffe (The Dudleys!: A Family Game)

Outstanding Lead Actor

  • Shelby Davenport (Jack Tanner) Man and Superman

Outstanding Lead Actress

  • Lauren Lane (Barbara Fordham) August: Osage County

Outstanding Featured Actor

  • Michael Stuart (Charlie Aiken) August: Osage County

Outstanding Featured Actress

  • Chris Humphrey (Nanna) MilkMilkLemonade

 

 

DRAMA

 

Outstanding Production

  • Frankenstein: The Trouble Puppet Show (Trouble Puppet Theater Company)

Outstanding Direction

  • Connor Hopkins (Frankenstein: The Trouble Puppet Show)

Outstanding Lead Actor

  • Justin Scalise (Hamlet) Hamlet [Scottish Rite Theatre and Black Swan Events]

Outstanding Lead Actress

  • Babs George (Martha) Who’s Afraid of Virginia Woolf?

Outstanding Featured Actor

  • Travis Dean (Baylor) A Lie of the Mind

Outstanding Featured Actress

  • Rebecca Robinson (Beth) A Lie of the Mind

 

 

TECHNICAL

 

Outstanding Set Design

  • Ia Ensterä (Here Comes Gosling!)

Outstanding Light Design

  • Natalie George (Baal)

Outstanding Sound Design

  • Leegrid Stevens (The Dudleys!: A Family Game)

Outstanding Costume Design

  • Susan Branch Towne (Hairspray)

Outstanding Music Direction

  • Chris Humphrey (The Elementals: AIR)

Outstanding Dance Choreography

  • Melinda Rebman and Zenobia Taylor (The Dudleys!: A Family Game)

Outstanding Fight Choreography

  • Travis Dean (Hunter Gatherers)

Outstanding Original Script

  • Leegrid Stevens (The Dudleys!: A Family Game)

Outstanding Original Score

  • Leegrid Stevens (The Dudleys!: A Family Game)

Outstanding Media Design

  • Dan Monceaux, Angela Hill, David Bengali, Jordan Rein, Josh Lampman, David Mauro, Camilo Munar and Jake Witlen (The Dudleys!: A Family Game)

Outstanding Puppetry

  • Frankenstein: The Trouble Puppet Show (Trouble Puppet Theater Company)

 

SPECIAL

 

Outstanding Cast Performance

  • The Dudleys!: A Family Game (TUTTO Theatre Company)

Outstanding Ensemble Performance

  • Roderick Sanford and Joshua Denning (Tom Collins and Angel Dumont Schunard) RENT

Outstanding Young Performer

  • Joshua Michael Braun (Newton) The Physicists

Rudy Kloptik Award for Outstanding Work in Improvisational Theatre (Nominated by the artistic directors of Austin Improv Collective)

  • Confidence Men (The Institution Theater)

Please reload